Mājas uzkopšana reti kuram bērnam šķiet aizraujoša, taču, ja padarām to par kopīgu ģimenes nodarbi, tā var kļūt ne tikai jautra, bet arī vērtīga aktivitāte – palīdzot bērniem apgūt atbildību un rūpes par savu apkārtējo vidi. Vecāku attieksme un ieradumi mājas tīrības uzturēšanā būtiski ietekmē bērnu paradumus – viņi mācās, vērojot pieaugušos. Sākoties lielajai pavasara tīrīšanai, “Maxima Latvija” kopā ar satura veidotāju un divu meitu mammu Kristīni Beitiku dalās padomos un pieredzē, kā bērnus ar spēles elementiem iesaistīt mājokļa uzkopšanas darbos.
Rādiet bērniem piemēru mājas uzkopšanas darbos
Bērni jau no mazotnes vēro vecākus un atdarina viņu paradumus, tāpēc ir svarīgi, lai mājas uzkopšana viņiem šķistu kā dabiska ikdienas sastāvdaļa, nevis apgrūtinošs pienākums. Satura veidotāja un divu meitu mamma Kristīne Beitika uzsver, ka viņas ģimenē mājas darbos iesaistās visi, ne tikai mamma un tētis, bet arī bērni, un tā ir kopīga un vienojoša aktivitāte. “Mēs sadalām pienākumus un darām tos kopā, tāpēc meitas to uztver kā spēli un labprāt piedalās. Brīžos, kad meitas guļ diendusu vai ir bērnudārzā, es labāk izmantoju šo laiku atpūtai vai lietām, kas mani uzlādē. Savukārt, kad esam kopā, visi mājas darbi tiek darīti ģimenes lokā,” viņa stāsta. Šāda pieeja palīdz bērniem saprast, ka ikvienam ir sava loma mājas kārtības uzturēšanā, un novērš situācijas, kurās viens vienmēr rūpējas par tīrību.
Lai bērni pierastu pie regulāras iesaistes mājas darbos, ir būtiski ieviest skaidrus noteikumus. Ja viņi zina, ka pēc vakariņām ir jānomazgā trauki vai pirms iziešanas no mājas jāsakārto istaba, tas kļūs par ikdienas ieradumu. “Mēs vienojamies, ka vispirms sakārtosim mantas un tad dosimies vakariņās vai kādā citā aktivitātē. Tas rada lielāku motivāciju piedalīties,” skaidro Kristīne. Strukturēta pieeja ar noteiktām dienām vai laikiem konkrētiem uzdevumiem palīdz bērniem apzināties savas atbildības un padara mājas darbus prognozējamākus un vieglāk izpildāmus.
Iesaistiet bērnu mājas darbos ar rotaļu elementiem
Lai bērniem radītu pozitīvu priekštatu par mājas darbiem, ir svarīgi viņiem dot iespēju tos izmēģināt praktiski, tāpēc ir nozīmīgi sarūpēt tīrīšanas aksesuārus arī bērniem – piemēram, nelielu slotiņu, liekšķeri, mikrošķiedras lupatiņas, ar ko viņi var piedalīties darbos, asistēt vecākiem un būt daļa no kopīgā mājas uzkopšanas procesa.
"Mēs cenšamies, lai tīrīšana nebūtu tikai pienākums, bet arī kopīga ģimenes nodarbe, kas rada prieku. Lai process būtu vieglāks, svarīgi, lai mājās būtu piemēroti un ērti tīrīšanas piederumi. Tāpēc mēs regulāri pārskatām un papildinām krājumus, un tieši šobrīd to var izdarīt vēl izdevīgāk – līdz 7. aprīlim veikalos “Maxima” norisinās Tīrības dienas, kur dažādi tīrīšanas līdzekļi un mājsaimniecības preces pieejamas ar atlaidēm līdz pat 50 %. Šādas akcijas palīdz sagatavoties ne tikai lielajai pavasara tīrīšanai, bet arī ikdienas mājas uzkopšanai – un jāsaka godīgi, kopš mūsu ģimenē aug divas meitas, tīrīšanas darbi mājās ir kļuvuši krietni biežāki,” atzīst Kristīne.
Tīrīšana kā pacietības treniņš – gan vecākiem, gan bērniem
Tikpat svarīgi ir pielāgot uzdevumus bērnu vecumam un prasmēm. Mazākajiem var uzticēt vienkāršus, bet būtiskus uzdevumus – rotaļlietu sakārtošanu, putekļu noslaucīšanu ar mitru lupatiņu vai netīrās veļas ielikšanu veļas mašīnā. Savukārt lielāki bērni var palīdzēt ar trauku mazgāšanu gan ar rokām, gan sakārtojot netīros traukus trauku mazgājamajā mašīnā. Tāpat var iesaistīt bērnus ikdienas darbiņos, lūdzot sašķirot tīro veļu, salokot to un noliekot skapī vai arī sameklējot vienādu zeķu pārus.
Kristīne Beitika dalās savā pieredzē: “Manas meitas labprāt palīdz, piemēram, saliekot netīro veļu grozā vai ieslēdzot sadzīves tehniku. Viņām tas sagādā prieku, jo viņas redz, ka ir daļa no kopējā mājas darba.”
Vecākiem nereti šķiet, ka bērni darbus veic pārāk lēni vai nepietiekami rūpīgi, tomēr svarīgākais ir process un bērnu iesaiste, nevis perfekts rezultāts. Pat ja sākumā tas nozīmē vairāk haosa nekā kārtības, ilgtermiņā šāda pieredze veido vērtīgus ieradumus. “Nav viss rožaini – nesen bija aizdomīgs klusums, un izrādījās, ka viņas bija izbērušas auzu pārslas pa visu virtuvi. Protams, ka vācu es viena pati!” smejoties atzīst Kristīne. Tomēr arī šādas situācijas ir daļa no bērnu izaugsmes – jo vairāk viņi tiek iesaistīti, jo labāk viņi apgūst gan atbildību, gan patstāvību.
Informācija medijiem
Liene Dupate-Ugule
“Maxima Latvija” komunikācijas vadītāja